Ne legyen online csalás áldozata!
Ez a cikkünk nem kapcsolódik direktben azt áruvédelemhez, de kiemelten fontosnak tartjuk az online csalók/csalások elleni védelmet is, ami minden esetben a felhasználó körültekintő hozzáállásával kezdődik.
Napjainkban sajnos teljesen általánosnak mondhatók az internetes csalások, melyek a felhasználó figyelmetlenségét vagy ismereteinek hiányát kihasználva titkos adatok megszerzésére, anyagi károkozásra irányulnak.
Az adathalász e-mailek, üzenetek vagy a zsarolóvírusos támadások sikere mögött szinte minden alkalommal a felhasználó hibája állapítható meg.
A Médiaunió Alapítvány „A kulcs te vagy” kampánya és a Digitális Szimat Kihívás célja, hogy felhívja a figyelmet a digitális térben leselkedő veszélyekre, és megtanítsa az embereket az „online önvédelemre”.
A kvíz segítségével elsajátíthatók azok a trükkök és megismerhetők a jelek, amelyekkel elkerülhetjük a pénzünkre vagy adatainkra irányuló támadásokat.
Fontos, hogy ne dőljünk be a gyanús SMS-ekben érkező linkeknek, és mindig ellenőrizzük a feladó valódiságát. A banki ügyintézők sosem kérnek el jelszavakat, kódokat. Ha gyanús a hívás, azonnal szakítsuk meg, és vegyük fel a kapcsolatot a bankkal a hivatalos csatornákon.
Alapjában véve a defenzív hozzáállás a legjobb védekezés. Amennyiben akár egy picit is bizonytalan, az üzenetet vagy e-mailt figyelmen kívül kell hagyni, a telefonhívást gondolkodás nélkül meg lehet szakítani.
Egy gyanútlan kattintás és olyan oldalon találhatja magát, ami zsarolóvírussal fertőzi meg a számítógépét, és az minden személyes dokumentumot elérhetetlenné tesz, majd borsos váltásgdíjat kér azok ismételt felszabadításáért. Arra természetesen nincs garancia, hogy fizetés után a fájlok ismét elérhetők lesznek, illetve nem marad-e bármi a számítógépen, ami később ismételt zsarolást tesz lehetővé.
Amennyiben az üzenet magyartalan, egyértelműen csalásról van szó, de az is riasztó kell hogy legyen, hogy az internetes link, amire kattintani kellene, nem az állítólagos küldő hivatalos internet oldalára mutat.
Ha továbbra is kétségei vannak, meg kell keresni az állítólagos küldőt az ismert elérhetőségein, és tisztázni lehet, hogy túlzottan óvatos volt vagy tényleg csalási kisérletet hiúsított meg.
Amennyiben későn eszmél, nem szabad várni! Ha adatai rossz kézbe kerültek, haladéktalanul jelezni kell a megfelelő helyeken – pl. banknál vagy a rendőrségen -, hogy kisebb vagy nagyobb szerencsével megállítható, visszafordítható legyen a csalási folyamat.
Fontos tippek az online biztonsághoz
– Ne adjon ki személyes/ titkos adatokat idegeneknek!
– Legyen óvatos a gyanús e-mailekkel és SMS-ekkel! Ne kattintson ismeretlen linkekre!
– Használjon erős jelszavakat, és tárolja őket biztonságos helyen!
– Rendszeresen frissítse a szoftvereit és operációs rendszerét!
– Telepítsen vírusírtót és tűzfal programot!
– Legyen óvatos a webáruházakban és aukciós oldalakon történő vásárláskor!
– Csak megbízható forrásból töltsön le programokat és alkalmazásokat!
A Digitális Szimat kvízt mi is kitöltöttük, és az összes csalásról árulkodó jelet ismerteti, így megkérdőjelezhetetlen az edukációs célja. A csalóknak minden esetben szükségük van a felhasználóra.
Mindent számba véve úgy gondoljuk, hogy ha a felhasználó kellőképpen gyanakvó, el lehet kerülni a nagyon kellemetlen helyzeteket vagy anyagi veszteséget.
Egyeztessünk egy feltételek nélküli konzultáción, hogy mit ajánlunk üzlete, áruháza védelmére vagy védelmének fejlesztésére!