Eladó nélküli boltok Magyarországon
Hamarosan elindul az első „okos bolt”, azaz eladó nélkül működő üzlet.
A hírek szerint ez most még „csak” azt jelenti, hogy nappal hagyományosan, éjjel viszont automata, távfelügyelt módon működik majd, így a hét minden napján, napi 24 órában fogadja a vásárlókat.
Csehországban és Lengyelországban száznál több ilyen bolt működik már. A példák alapján ez a modell vidéken is életképes lehet, és megoldást jelenthet a kisebb településeken élők ellátására.
A technológiát a Laurel Kft. adaptálta magyar viszonyokra szabva, így az első boltok mindenképpen „hibrid” üzletek lesznek, vagyis nappal hagyományosan, éjjel viszont automata módban működnek.
A cég úgy gondolja, hogy ez a modell mind a vásárlóknak, mind a kereskedőknek előnyös lesz. A vásárlók bármikor bevásárolhatnak, a kereskedők pedig optimalizálhatják a működési költségeiket és növelhetik a bevételeiket.
Hogyan működnek majd ezek a boltok?
– A vásárlók applikációval léphetnek be és fizethetnek a termékekért.
– A belépéshez regisztrálni kell az applikációban, melynek során fényképes igazolványt is fel kell tölteni.
– A vásárlóknak arcfelismeréses azonosításon kell átesniük belépéskor.
– Az eladótérben már a szokásos módon lehet vásárolni.
– A termékeket elektronikus címkék azonosítják.
– A fizetés önkiszolgáló pénztáraknál, bankkártyával vagy elektronikus úton történik.
– A kilépéshez be kell olvasni a blokkot az automata beléptetőrendszernél.
– Az üzletet mesterséges intelligenciával támogatott kamerák figyelik.
– Gyanús mozdulatok esetén a távfelügyelet beavatkozhat.
– A távfelügyelettől bármikor segítséget kérhetnek a vásárlók.
– Az eladó nélküli időszakban csak nagykorúak léphetnek be az üzletbe, így az alkoholos italok vásárlásának problémája is megoldott.
A boltok célja, hogy a vásárlók bármikor bevásárolhassanak, a kereskedők pedig optimalizálhassák a működési költségeiket és növelhessék a bevételeiket.
Miért jók az eladó nélküli boltok?
Az eladó nélküli boltok előnye, hogy a már meglévő, 300-500 négyzetméteres boltokat (pl. Aldi, Lidl) is át lehet alakítani. Ez Csehországban már bevált, és jó átmenetet jelent a teljesen automata és a hagyományos boltok között.
Ezek a hibrid boltok üzletileg is kevésbé kockázatosak, mert egy meglévő boltot alakítanak át. A bolt így akár non-stop is nyitva tarthat, és a kevésbé forgalmas órákban is bevételt termelhet (a csehországi tapasztalatok alapján 10-20%-kal növelhető a forgalom). Ez főleg vidéken fontos, ahol a rentábilis működés kulcsa lehet.
Nem is kell frekventált helyen lennie a boltnak, és nem csak élelmiszert lehet benne árulni (Csehországban már barkács- és állateledelboltok is működnek eladó nélkül).
A Laurel Kft. jelenleg 4-5 budapesti és vidéki boltlánccal folytat tárgyalásokat az átállásról, az első ilyen bolt valószínűleg vidéken fog nyílni.
A cikket részletesebben a vg.hu oldalán olvashatja el.
Forrás: vg.hu
Egyeztessünk egy feltételek nélküli konzultáción, hogy mit ajánlunk üzlete, áruháza védelmére vagy védelmének fejlesztésére!